Blog

Praktyczne Porady Jak Napisać Dobre CV

27 stycznia 2021
How to write a good CV

Zapewne każdy z Was wysłał niejedno CV w swoim życiu. Jednak sztuka polega na tym jak napisać CV, żeby przykuć uwagę rekrutera. To w jaki sposób zbudujesz swoje Curriculum Vitae i jakie informacje w nim zamieścisz ma ogromny wpływ na decyzję osoby, która jako pierwsza zobaczy Twoje CV. Oczywiście w sieci są dostępne różne gotowe wzory CV do wykorzystania. Jednak łatwo jest zapomnieć o kilku istotnych kwestiach, przez które możesz w szybki sposób zostać odrzucony. A tego z pewnością nie chcesz. Pamiętaj, że rekruterzy najczęściej otrzymują sporą ilość aplikacji. Dlatego, żeby CV przeszło pierwszy etap rekrutacji, musi być kompletne.

Przeglądając oferty pracy pewnie zastanawiasz się jak napisać profesjonalne CV, które wyróżni Cię z tłumu i pomoże Ci się dostać na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj, że czasami trzeba dodatkowo stworzyć list motywacyjny, jeśli oczywiście pracodawca tego wymaga od kandydatów. Założę się, że najczęściej tworzysz swoje CV pod wpływem chwili. Albo tylko je aktualizujesz na potrzeby nowej, interesującej Cię oferty pracy. Jednak warto, abyś poświęcił temu trochę więcej czasu. Bowiem odpowiednio skonstruowane CV jest kluczem do znalezienia wymarzonej pracy.

Przeglądając CV kandydatów w Evertop, często spotykam się z tym, że brakuje w nich podstawowych informacji. Dlatego postanowiłam sporządzić krótki przewodnik dotyczących pisania CV. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w naszym zespole, to zachęcam do zapoznania się z naszymi aktualnymi ofertami pracy: https://www.evertop.pl/kariera/

Zatem, co powinien zawierać Twój życiorys zawodowy? Poznaj wskazówki jak napisać dobre CV krok po kroku.

1. Dane osobowe i kontaktowe

Na początku wypisz swoje dane osobowe i kontaktowe takie jak: imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail, które są niezbędne do dalszej weryfikacji. Zwróć uwagę czy Twój adres e-mail nie zawiera niepoprawnych treści w nazwie, które mogą źle wpłynąć na odbiór Twojej osoby przez rekrutera. Najlepiej, żeby mail składał się z Twojego imienia i nazwiska. Jeżeli masz swój profil na portalu LinkedIn, to warto również wkleić do niego link.

W nagłówku dopisz nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Najlepiej, jeśli będzie to dokładna nazwa zawarta w ogłoszeniu o pracę. To oczywiście wiąże się z tym, że nie utworzysz jednego ogólnego CV, które będziesz mógł rozsyłać masowo. Z punktu widzenia rekrutera takie Curriculum Vitae jest wyżej oceniane, ponieważ tym sposobem pokażesz mu, że na tej konkretnej pracy Ci zależy. Odradzam aplikowanie na kilka stanowisk jednocześnie do jednej firmy, ponieważ to powoduje, że zaprezentowane umiejętności stają się mniej wiarygodne.

Oczywiście nikomu nie jest potrzebny pełny adres zamieszkania. Jednakże istotne jest, abyś podał aktualne miasto, w którym mieszkasz. Często kandydaci zakładają, że mogą pracować w 100% zdalnie, jednak nie wszystkie firmy oferują takie warunki. Nierzadko taka informacja jest kluczowa dla pracodawcy, dlatego wpisanie miasta z pewnością usprawni proces rekrutacji.

Podsumowując – wymagane dane osobowe to imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, miejsce zamieszkania.

2. Sekcja „O mnie”

Pisząc CV warto dodać kilka słów o sobie, gdzie pokrótce wyjaśnisz, dlaczego aplikujesz na dane stanowisko. Napisz co robisz i jakie umiejętności posiadasz. Pamiętaj, że umiejętności miękkie są równie ważne jak umiejętności twarde, dlatego wspomnij tutaj o swoich cechach charakteru, które będą cenne na tym stanowisku. Możesz tutaj napisać o swoich zainteresowaniach, jednak najlepiej wypisz te, które są w jakimś stopniu powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. (np. czytanie książek z tej dziedziny, rozwój osobisty w tym kierunku itp.) Nawiąż do wymagań charakteryzujących ofertę pracy.

W umiejętnościach twardych wypisz najważniejsze kompetencje. Dodaj również poziom zaawansowania poszczególnych umiejętności.

Nie zapomnij uwzględnić znajomość języków obcych. Język angielski uchodzi za niemalże wymagany w branży IT i jego nieznajomość może dyskwalifikować kandydata już na starcie. Należy umieścić informację o poziomie zaawansowania znajomości języków obcych w mowie i piśmie.

3. Zdjęcie profilowe

Nie jest to wymagany element, jednak zawsze warto go dodać, ponieważ CV nie wydaje się wtedy takie puste i dodatkowo przyciąga wzrok. Zdjęcie powinno być profesjonalne i nie mam tutaj na myśli jego wykonania, tylko sposobu prezentacji swojej osoby. Niestety nadal zdarzają się takie CV, w których umieszczane są zdjęcia z wakacji wraz z partnerem albo (o zgrozo!) selfie w lustrze – co wiadomo nigdy nie jest odbierane poważnie.

Poprawne i niepoprawne zdjęcie w CV

4. Doświadczenie zawodowe – Zasada odwróconej chronologii

Na samej górze doświadczenia zawodowego powinno znaleźć się obecne lub ostatnie miejsce pracy, a poniżej – firmy, w których pracowałeś wcześniej. Sprawi to, że CV będzie dużo bardziej czytelne i łatwiejsze w odbiorze. Przy każdej firmie dodaj jedno zdanie na temat firmy zawierające najważniejsze informacje (czym się firma zajmuje i czy jest małym, średnim czy dużym przedsiębiorstwem), okres zatrudnienia (warto dopisać w nawiasie ile lat/miesięcy pracowałeś w danej firmie), nazwę stanowiska oraz krótko opisz zadania, za które byłeś odpowiedzialny. Staraj się pisać zwięźle.

5. Wykształcenie

Tutaj nie musisz wypisać wszystkich szkół, do których uczęszczałeś. Wypisz tylko te najważniejsze lub te, które mogą być istotne dla pracodawcy. Nie zapomnij tylko dopisać lat nauki, nazwy uczelni/szkoły, kierunku studiów oraz tytułu jaki uzyskałeś. Warto pamiętać, żeby zastosować tutaj zasadę odwróconej chronologii. Jeśli dodatkowo ukończyłeś kursy związane z pracą o którą się ubiegasz, to koniecznie o nich wspomnij.

Wykształcenie w CV

6. Klauzula o ochronie danych osobowych

Co jest niezwykle ważne w dobie RODO, a o czym bardzo często wiele osób zapomina, jest umieszczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Nierzadko firmy sugerują, żeby dodać regułkę, która ma w sobie nazwę tej firmy o czym warto również na to zwrócić uwagę.

Poniżej znajdziesz gotowe formułki zgody na przetwarzanie danych osobowych do uzupełnienia:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanej aplikacji, w zakresie wykraczającym poza katalog ujęty w treści art. 221 Kodeksu pracy, przez [NAZWA FIRMY] z siedzibą w [MIASTO W KTÓRYM ZNAJDUJE SIĘ FIRMA] przy ul. [NAZWA ULICY], w celach prowadzenia przez ten podmiot postępowania rekrutacyjnego, którego aplikacja dotyczy.”

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanej aplikacji przez [NAZWA FIRMY] z siedzibą w [MIASTO W KTÓRYM ZNAJDUJE SIĘ FIRMA] przy ul. [NAZWA ULICY], w celu włączenia mojej aplikacji do bazy kandydatów tworzonej na potrzeby przyszłych rekrutacji.”

7. Warstwa graficzna – dlaczego jest tak ważna?

Nie trzeba być grafikiem, żeby stworzyć miłe dla oka i czytelne CV. W Internecie można znaleźć mnóstwo darmowych szablonów do pobrania, w które wystarczy tylko wrzucić wszystkie informacje. Jeżeli szukasz sprawdzonych szablonów, to możesz wpisać frazę w Google: „Kreator CV”, a otrzymasz wiele bezpłatnych narzędzi do pisania CV.

Zachowanie przejrzystej formy jest niezwykle istotne. Pozwoli to zatrzymać rekrutera na dłużej, a to z kolei może pomóc w podjęciu lepszej decyzji. Aniżeli CV, które jest chaotycznie nagromadzone informacjami i nieuporządkowane. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego warto się tutaj trochę postarać.

Wskazówka: Jeśli chcesz zdobyć kolejnego plusa, to możesz podpatrzyć kolory z jakimi dana firma się identyfikuje i użyć ich w swoim CV.

8. Format pliku i nazwa

Sprawdź dokładnie czy nie masz żadnych błędów w swoim Curriculum Vitae. Nawet drobne literówki mogą zasugerować rekruterowi, że nieodpowiednio przykładasz się do swoich zadań. Zwróć szczególną uwagę na formatowanie tekstu. Wszystkie informacje warto zawrzeć na jednej stronie A4, dzięki temu CV będzie bardziej czytelne, a zazwyczaj rekruterzy nie mają tyle czasu, żeby wgłębiać się w kilkustronicową lekturę.

Na koniec zapisz plik w formacie PDF, dzięki temu dokument zachowa się dokładnie tak jak powinien i nikt nie będzie mógł wprowadzić w nim zmian. Pamiętaj również o nadaniu odpowiedniej nazwy pliku, która składa się z Twojego imienia, nazwiska i nazwy stanowiska, na które wysyłasz aplikację.

Błędna nazwa pliku PDF

Podsumowanie

Wiesz już jak napisać dobre CV, które przyciągnie uwagę rekrutera. Moje wskazówki z pozoru mogą wydawać się mało ważne, jednak pamiętaj, że istota tkwi w szczegółach. Należy pamiętać, żeby dostosowywać CV do konkretnej oferty i pochwalić się swoim doświadczeniem zawodowym. Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi otrzymasz więcej zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną i przyczyni się on do rozwoju Twojej kariery zawodowej.

Także… do dzieła! 😉

Share

Katarzyna Baron
Katarzyna Baron
Specjalista ds. Marketingu Stała bywalczyni festiwali filmowych, zagorzała czytelniczka i miłośniczka zwierząt.
Przeczytaj inne moje artykuły

logo stopka
Copyright ©2024, Evertop Sp. z o.o. | Polityka prywatności
scroll to top