Blog

Jak Wygląda Proces Rekrutacji w Evertop?

15 lipca 2020
recruitment-process-evertop

Zapewne dla wielu z Was szukanie nowej pracy bywa stresujące. I nic w tym dziwnego, ale zastanówmy się, dlaczego tak się dzieje? Jak to ujął Dan Brown w jednej ze swoich bestsellerowych książek „wszyscy boimy się tego, czego nie rozumiemy.”

Jeśli więc zastanawiasz się, co dzieje się po wysłaniu do nas CV, to jesteś w dobrym miejscu.

Myślę, że każdy z Was wysłał już niejedno CV w swoim życiu. Część z Was pewnie zastanawiała się, jak dokładnie przebiega proces rekrutacji w IT. Wysyłamy swoje CV do firm – nie oszukujmy się – najczęściej masowo i następnie pozostaje nam jedynie czekać na feedback. Często zdarza się też, że nie otrzymamy żadnej odpowiedzi. Zwykle kolejnym etapem powinno być zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście każda firma ma własne podejście do procesu rekrutacji. Niektóre firmy przeprowadzają krótką rozmowę telefoniczną, aby sprawdzić, czy dana osoba nada się na to stanowisko. Każdy robi to na swój własny sposób. Chciałabym jednak przedstawić Wam, jak to wygląda u nas.

Proces rekrutacji

1. Identyfikacja potrzeb

Proces rekrutacji w naszej firmie rozpoczyna się od momentu, gdy lider zespołu zgłosi potrzebę zatrudnienia nowej osoby. Lider jest też odpowiedzialny za wszystkie etapy rekrutacji, w tym również za rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki temu cały proces przebiega sprawnie, a rekruter w krótkim czasie znajduje nowego pracownika.

2. Wysłanie i analiza CV

Kandydat ma do dyspozycji różne platformy internetowe do wyszukiwania ofert pracy. Staramy się, aby nasze oferty były aktualne na kilku wybranych platformach. Przede wszystkim publikujemy je na naszej stronie internetowej, kanałach social media – Facebook i LinkedIn oraz na stronach z ofertami pracy – justjoin.it, pracuj.pl, indeed.com, jooble.org.

Platformy z ofertami pracy

Gdy trafia do nas aplikacja na dane stanowisko, rozpoczyna się pierwsza wstępna ocena CV. Osoba odpowiedzialna za weryfikację sprawdza czy kandydat spełnia nasze oczekiwania. Zdarza się też, że nie został spełniony ani jeden wymóg, dlatego trzeba brać pod uwagę, że do kolejnego etapu, przechodzą tylko wybrani kandydaci.

3.Testy online

Obecnie przez ten etap przechodzą tylko kandydaci na stanowisko Programisty .NET oraz na Administratora IT. W niedalekiej przyszłości testy zostaną również opracowane dla pozostałych stanowisk. Wybrani kandydaci otrzymują e-mail z krótkimi zadaniami do wykonania. Nie ma wyznaczonego terminu na jego ukończenie. Jednak ważne jest, aby dać z siebie wszystko.

Po zakończeniu testu jest on weryfikowany przez osobę techniczną. Następnie kandydat otrzymuje e-mail z informacją, czy został przyjęty do kolejnego etapu, czy też został odrzucony.

4. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oraz weryfikację techniczną

Jeśli dany kandydat będzie odpowiadał naszym potrzebom, skontaktujemy się z nim telefonicznie w celu ustalenia terminu rozmowy kwalifikacyjnej. Następnie na maila otrzyma on potwierdzenie z ustalonym terminem i miejscem spotkania. Dzięki temu będzie mógł odpowiednio przygotować się do rozmowy. Rekrutacje odbywają się w naszym biurze w Chorzowie, jednak w zależności od sytuacji zdarza się rekrutacja zdalna (jak to było w przypadku pandemii). Zaletą naszej firmy jest to, że potrafimy dopasować się do bieżących warunków i sytuacji.

I w końcu nastał czas na rozmowę kwalifikacyjną. Myślę, że warto tutaj wspomnieć o odpowiednim dress code, który właściwie dobrany może mieć pozytywny wpływ na wizerunek na rozmowie kwalifikacyjnej. Zatem na stanowiskach kierowniczych odpowiedni będzie elegancki ubiór, a dla osób technicznych – casualowy.

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu weryfikację umiejętności kandydata, co naturalnie powoduje stres. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to pewna forma egzaminu. Każdy kandydat prawdopodobnie chce pokazać się z jak najlepszej strony i zrobić dobre pierwsze wrażenie. Warto jednak spojrzeć na to z naszej perspektywy. Rozmowa nie tylko potwierdza wiedzę techniczną przedstawioną w CV, ale także pozwala się poznać. W naszej firmie osoba rekrutująca to osoba, z którą potencjalny przyszły pracownik będzie miał najwięcej do czynienia. Co oczywiście jest ogromną zaletą, ponieważ już wtedy można zauważyć, czy będzie się im dobrze ze sobą współpracować. Dobry kontakt jest niezwykle ważny w codziennym życiu firmy, ponieważ wpływa on również na jakość pracy.

Dodatkowym elementem rozmowy w przypadku osób technicznych jest krótkie zadanie do wykonania. Na koniec opowiemy więcej o Evertop i odpowiemy na wszystkie pytania, dlatego warto je sobie wcześniej przygotować.

5.Feedback i decyzja

Po wszystkich rozmowach kwalifikacyjnych, czas podjąć decyzję. O ostatecznej decyzji, niezależnie od tego, czy jest ona pozytywna czy negatywna, informujemy telefonicznie w ciągu dwóch tygodni.

Jeśli pozytywnie rozpatrzymy daną aplikację, kolejnym krokiem będzie ustalenie wszystkich warunków zatrudnienia oraz podpisanie umowy.

6.Witamy w naszym zespole!

I wreszcie nadszedł czas na rozpoczęcie nowej pracy!

Uścisk dłoni dwojga ludzi

Pierwszy dzień w Evertop to typowy onboarding, w trakcie którego oprowadzamy nową osobę po biurze, przedstawiamy naszych pracowników oraz przekazujemy obowiązki.

Nowy pracownik otrzyma również niezbędne narzędzia do pracy. Ostatnim krokiem jest szkolenie administracyjne, z którego dowie się m.in. z jakich programów korzystamy czy uzyska dostęp do wewnętrznych stron internetowych. Szkolenie trwa około godziny, po którym może już oficjalnie rozpocząć pracę!

Proces rekrutacji w Evertop z mojej perspektywy

Wiesz już jak przebiega proces rekrutacyjny w naszej firmie. Teraz chciałabym pokrótce opowiedzieć, jak to wyglądało z mojej perspektywy, gdy zatrudniałam się do Evertop.

Nie będę się rozpisywać nad poszczególnymi etapami, bo wszystko przebiegło zgodnie z opisanym powyżej planem. Jednak chciałabym poruszyć kilka kwestii, które zapadły mi nieco w pamięć. Na rozmowę kwalifikacyjną oczywiście się przygotowałam, jednak stres nadal mi towarzyszył, jak pewnie wielu z Was. Spotkanie trwało godzinę, niemniej czas upłynął w zaskakująco szybkim tempie. Właściwie nawet się nie zorientowałam kiedy nadszedł koniec, dlatego nie było to tak stresujące, jak przypuszczałam, że będzie. Otrzymałam dwa zadania, które wykonałam z przyjemnością, ponieważ były one związane z moimi zainteresowaniami. Pierwszego dnia poznałam m.in. zwyczaje jakie panują w biurze, takie jak Pizza Friday czy owocowe wtorki.

Po kilku miesiącach pracy mogę stwierdzić, że jest to właściwe miejsce, które daje szanse i możliwości rozwoju, szczególnie osobom początkującym.

Podsumowanie

Tak wygląda u nas pozyskiwanie nowych osób do zespołu. Rekrutacje różnią się w zależności od stanowiska. Jeżeli chciałbyś dołączyć do nas w przyszłości, to mam nadzieję, że ten artykuł w pewnym stopniu pomoże Ci uniknąć stresu podczas rekrutacji.

Stale szukamy nowych rąk do pomocy, dlatego zachęcam do zapoznania się z naszymi aktualnymi ofertami.

Jeśli chcesz rozpocząć pracę w branży IT, wyślij swoje CV. Być może właśnie na Ciebie czekamy!

A wszystkim przyszłym kandydatom życzę powodzenia i udanych rozmów kwalifikacyjnych!

Share

Katarzyna Baron
Katarzyna Baron
Specjalista ds. Marketingu Stała bywalczyni festiwali filmowych, zagorzała czytelniczka i miłośniczka zwierząt.
Przeczytaj inne moje artykuły

logo stopka
Copyright ©2024, Evertop Sp. z o.o. | Polityka prywatności
scroll to top