Blog

Czy Kariera w IT Jest Dla Kobiet?

10 lutego 2021
kobiety-w-it

Pierwszym programistą była kobieta, czyli jak to się zaczęło?

Zazwyczaj dokonania w obszarze IT kojarzone są z mężczyznami. Steve Jobs, Bill Gates czy Mark Zuckerberg to znane nazwiska najbardziej wpływowych osób w świecie IT. Jednak rzadko mówi się o tym, że pierwszym programistą była kobieta!

Ada Lovelace, bo o niej mowa, była córką George’a Byrona, jednego z największych przedstawicieli literatury angielskiej. To właśnie Lovelace zawdzięczamy pierwszy program komputerowy! Sto lat przed opracowaniem pierwszego komputera, Brytyjka poczyniła wielkie postępy w tworzeniu podstaw informatyki.

Zaczęło się od notatek, które sporządziła do tłumaczenia artykułu na temat maszyny analitycznej, twórcą której był matematyk Charles Babbage. Jej zdolności metafizyczne odziedziczone po ojcu w połączeniu z zamiłowaniem do matematyki zaowocowały stworzeniem przez Lovelace diagramu, który uważany jest za pierwszy program komputerowy. Gdyby nie to wydarzenie, kto wie jak era komputerów by się później rozwinęła.

Ada Lovelace

Kobiety w IT współcześnie – dlaczego w branży IT jest znacznie mniej kobiet niż mężczyzn?

Przenieśmy się teraz do czasów współczesnych i spójrzmy na to jak aktualnie przedstawia się sytuacja płci pięknej w branży IT. Trzeba przyznać, że wraz z upływem czasu kobiet w IT pracuje coraz więcej. Jednakże branża IT cały czas jest zdominowana przez mężczyzn. Jaka może być tego przyczyna?

  • Zacznijmy od wykształcenia. Studia informatyczne są nadal wybierane głównie przez mężczyzn. Kobiety rzadziej decydują się na wybór takiego kierunku. Może to być spowodowane brakiem wiary we własne możliwości i przekonaniem, że to właśnie mężczyźni mają do tego większe predyspozycje. Co niekoniecznie jest prawdą. Panuje powszechne przekonanie, że mężczyźni mają umysły ścisłe, a kobiety humanistyczne. Jednak warto stawiać na swoim i jeśli jest zainteresowanie tematem, to opłaca się w tym kierunku podążać.
  • Kolejnym elementem jest przeświadczenie o tym, że kobiety w IT mają mniejsze szanse zatrudnienia. Kobiety mogą sugerować się między innymi tym, że na stanowiskach programistycznych jest przewaga mężczyzn. Co nie znaczy, że są one niechętnie przyjmowane. Wręcz przeciwnie. Natomiast nadal zdecydowana większość kandydatów, która zgłasza się na rekrutację jest płci męskiej.
  • Pamiętajmy o tym, że branża IT to nie tylko programiści. Nieświadomość ścieżki kariery w tym zawodzie może być przyczyną, przez którą kobiety nie decydują się na tą branżę. Ale do tego przejdę za chwilę.
  • Kolejnym aspektem może być brak pewności siebie, które może być spowodowane powszechnie znanym stereotypem, że jest to „męska branża”. Jednak żyjemy w czasach, w których podział na „damskie” i „męskie” zawody powinien nie mieć znaczenia. Nie dajmy się zaszufladkować i próbujmy swoich sił w tym, w czym czujemy się najlepiej, nie zważając na stereotypy.

Powyższe czynniki mogą być powodem, dla którego kobiet w branży jest mniej niż mężczyzn. Co prawda z roku na rok kobiet pracujących w IT przybywa, jednak wciąż stanowią one zdecydowaną mniejszość. Jednakże mam nadzieję, że nadal będzie się to zmieniać, ponieważ kobiety w IT na naszym rynku pracy są równie potrzebne jak mężczyźni.

IT to nie tylko programowanie

Jak już wspomniałam wcześniej, karierę w IT nie trzeba zaczynać od programowania. Przyjrzymy się teraz, w którym kierunku można pójść, aby zacząć swoją przygodę w IT. Pod uwagę wezmę stanowiska, gdzie kobiet w branży jest najwięcej.

Testerki

Jakie umiejętności są pożądane, aby rozpocząć pracę jako Testerka oprogramowania?

  • wnikliwość – znalezienie problemu to jedno, a zrozumienie jego przyczyny to już odrębna kwestia,
  • komunikatywność – nie tylko między członkami zespołu, z którymi pracuje nad projektem, ale też nierzadko z klientem. Często to właśnie jej przypada zadanie prezentacji całego projektu, ponieważ Testerka najlepiej zna wszystkie mocne i słabe strony tego produktu,
  • drobiazgowość – zwracanie uwagi na szczegóły, których inni nie dostrzegli. Znalezienie nawet niewielkich bugów, które mogą wydawać się nieistotne, może być kluczowe, aby produkt finalnie działał jak należy,
  • kreatywność – sprawdzanie każdej funkcji na różne sposoby i spojrzenie na wszystko z różnej perspektywy pomoże uniknąć nowych bugów w przyszłości.

Analityczki

To może być odrębne stanowisko, jednak zazwyczaj łączy w sobie również cechy Testerki. Zatem jakie kompetencje są potrzebne?

  • myślenie analityczne – zdolność do rozbicia problemu na czynniki pierwsze,
  • dociekliwość – z tą cechą wiąże się umiejętność zadawania pytań oraz zrozumienia potrzeb klienta,
  • dokładność – zadaniem Analityczki jest tworzenie dokumentacji wymagań projektu informatycznego. Wymagania powinny być skrupulatnie opisane, co nierzadko wymaga cierpliwości,
  • umiejętność prowadzenia szkoleń – tak samo jak w przypadku Testerki, ważna jest komunikatywność, która łączy się ze sprawnym przekazywaniem wiedzy. Analityczka przedstawia również efekty pracy nad projektem klientowi.

Powyższe stanowiska mogą być również świetnym punktem zaczepienia w tej branży i dobrym początkiem, aby piąć się po szczeblach kariery. Oczywiście branża IT oferuje o wiele więcej niż tylko stanowiska testerskie czy analityczne. Wiele kobiet świetnie odnajduje się także jako UX Designerki czy Project Managerki.

Zalety pracy w IT z punktu widzenia kobiet

Kobieta z laptopem

Branża IT oferuje wiele udogodnień, na które inne firmy nie mogą sobie pozwolić. To właśnie one mogą być przyczyną, dla której kobiety chętniej biorą pod uwagę pracę w tym zawodzie.

Zatem, jakie są zalety pracy w branży IT?

  • możliwość pracy zdalnej – taka możliwość może być szczególnie przydatna dla kobiet w okresie macierzyństwa,
  • elastyczny czas pracy – dzięki któremu można czasem załatwić coś w środku dnia, lub odebrać wcześniej dziecko z przedszkola,
  • ułatwienie podnoszenia kwalifikacji – firmy nierzadko oferują kursy, które pozwolą stale się rozwijać. To może zaowocować późniejszym awansem np. z Juniora na Mida czy Seniora,
  • swobodna atmosfera – przyjazna atmosfera wpływa pozytywnie na pracę, która staje się znacznie przyjemniejsza.

Podsumowanie

Kobieta przy laptopie

Mam nadzieję, że ten artykuł zachęci więcej kobiet do tego, aby chętniej aplikowały do branży IT. Jak widać nie trzeba tylko programować, aby rozpocząć karierę. Zapotrzebowanie na uzdolnione kobiety w IT jest spore, trzeba się tylko w odpowiednim kierunku rozejrzeć i próbować swoich sił. Im więcej kobiet zacznie śmielej aplikować do firm branży informatycznej, tym szybciej zmieni się obraz sektora IT jako zarezerwowanego wyłącznie dla mężczyzn.

Share

Katarzyna Baron
Katarzyna Baron
Specjalista ds. Marketingu Stała bywalczyni festiwali filmowych, zagorzała czytelniczka i miłośniczka zwierząt.
Przeczytaj inne moje artykuły

logo stopka
Copyright ©2024, Evertop Sp. z o.o. | Polityka prywatności
scroll to top