Blog

Trendy w EdTech – Jak Technologia Zmienia Przyszłość Edukacji

3 marca 2021
EdTech Trends

Edukacja to jedna z dziedzin, które pandemia COVID-19 na całym świecie zmieniła najbardziej. Szkoły na każdym etapie edukacji stanęły przed bardzo trudnym zadaniem, ale dzięki nowym technologiom możliwa była szybka zmiana sposobu nauczania.

To, co do niedawna uważano za przyszłość edukacji, teraz staje się normą. Szkoły musiały przestawić się na nauczanie zdalne – stworzyć online klasy i online sprawdzać wiedzę uczniów. Nowoczesne technologie na polu edukacji (edtech), dzięki Covid 19 stały się niezbędne. Nie ulega wątpliwości, że szkoły i edukacja dzieci powinny przejść głęboką transformację cyfrową, aby przygotować młode pokolenie do świata, w którym kompetencje cyfrowe będą odgrywały kluczowe znaczenie. Przyjrzyjmy się wiodącym trendom edtech, które napędzają i będą napędzać sektor edukacji w 2021 roku.

Sztuczna inteligencja (AI), rzeczywistość wirtualna i rozszerzona

Tradycyjny sposób pisania przez nauczycieli na tablicy i przepisywania tych treści do uczniowskich zeszytów odchodzi do przeszłości. Sztuczna inteligencja (AI) zmieniła sektor edukacji, ułatwiając i usprawniając naukę. Przykłady można mnożyć: od automatycznego rozpoznawania twarzy uczniów, poprzez nadzorowanie ich podczas egzaminów. Jednym z ciekawszych narzędzi wydają się chociażby system do sprawdzania plagiatu, czy aplikacje i platformy oferujące spersonalizowane usługi pisania różnorodnych prac.

Z kolei rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR) nie tylko umożliwiają nauczycielom przyciąganie uwagi uczniów, ale także pomagają im uczyć w bardziej angażujący i produktywny sposób. . Wykorzystanie tych innowacji pobudza zainteresowanie uczniów, szczególnie na lekcjach, na których mogą oni latać w kosmosie czy przyjrzeć się z bliska anatomii człowieka. Możliwości są tu nieograniczone.

Mężczyzna pracuje zdalnie i testuje VR

Blockchain – technologia w edukacji

Blockchain to technologia, która wprowadza przełomowe zmiany w sektorze edukacji. Sektor edukacji ma wiele wrażliwych danych do przechowywania. Blockchain przechowuje je w bezpieczny sposób.

Za każdym razem, gdy dodawane są nowe dane, technologia blockchain dodaje kolejny „blok” do systemu, dzięki czemu przechowywanie jest technicznie nieograniczone.

W sektorze edukacji technologia blockchain może stanowić bezpieczny mechanizm weryfikacji tożsamości dla studentów, co w przyszłości może uwolnić uczniów od biurokratycznego bałaganu. Wielu formalności i metod uwierzytelniania, które studenci muszą wykonać, próbując przenieść punkty, czy dodać zajęcia można uniknąć dzięki technologii blockchain.

Blockchain może również służyć do wydawania dyplomów. Poświadczenia przechowywane w łańcuchu bloków stanowią bardziej realną i ekologiczną alternatywę na przykład dla papierowych kopii dyplomu.

Robotyka

W edukacji roboty i aplikacje sztucznej inteligencji pomagają projektować bardziej elastyczne systemy nauczania i uczenia się. Atutem robotów edukacyjnych jest to, że mogą służyć na każdym etapie edukacji. Robotyka jest tak samo dostępna dla przedszkolaków jak dla ósmoklasistów.

Co więcej, robotyka może przynieść korzyści zwłaszcza osobom z niepełnosprawnością fizyczną, sensoryczną lub umysłową. Na przykład „inteligentni” asystenci osobiści, pomagają uczniom wykonywać wiele zadań za pomocą poleceń głosowych. Będzie to szczególnie przydatne dla uczniów, którzy mają problemy z widzeniem ekranów lub pisaniem na klawiaturach.

Grywalizacja

Grywalizacja to obecnie topowy trend edtech. W tym przypadku nacisk kładziony jest na integrację mechaniki gry, aby wprowadzić element zabawy do lekcji, co prowadzi do bardziej partycypacyjnych, a ostatecznie bardziej zapadających w pamięć doświadczeń w klasie.

Kobieta i dziewczyna grają na konsoli

Spersonalizowana edukacja

Chociaż spersonalizowane doświadczenie edukacyjne nie jest nowatorską koncepcją, technologia może znacznie ułatwić jej wdrożenie. Dzisiejsze klasy są zróżnicowane i złożone, a dostęp do technologii pomaga lepiej zrozumieć potrzeby każdego ucznia. Usługi edukacji online umożliwiają uczniom rozpoczęcie dostosowanych do ich potrzeb kursów. Edtech i narzędzia technologiczne mogą uwolnić nauczycieli od zadań administracyjnych, takich jak ocenianie i testowanie, a uzyskany czas poświęcić na rozwijanie indywidualnych relacji z uczniami.

Chłopiec i dziewczynka na lekcji online

Podsumowanie

W przypadku każdej nowej technologii, na etapie jej tworzenia bardzo ważne są decyzje projektowe, które wpływają na wynik końcowego zastosowania. Edtech nie jest inny. Ze względu na to, że wielu uczniów na całym świecie nadal uczy się w domu – zapotrzebowanie na skuteczne aplikacje edtech będzie rosło. Pandemia koronawirusa przyspieszyła wdrażanie inteligentnych technologii w szkołach. Uczniowie i nauczyciele z dnia na dzień musieli przystosować się do zupełnie nowej lekcyjnej rzeczywistości. Dla wielu pedagogów wiosna 2020 roku była prawdziwą rewolucją cyfrową. Po roku wydaje się, że polska szkoła oswoiła się z rzeczywistością online, a nauczyciele coraz odważniej i bardziej świadomie sięgają po dostępne technologie cyfrowe. Wydaje się więc, że wiele rozwiązań cyfrowych koniecznych w trybie nauczania zdalnego, na trwałe pozostaną w szkołach jako skuteczne, przyjazne i wygodne narzędzia edukacyjne.

Share

Paulina Brym-Ciuba
Paulina Brym-Ciuba
Ninja marketingu, pasjonatka technologii, miłośniczka podróży.
Przeczytaj inne moje artykuły

logo stopka
Copyright ©2024, Evertop Sp. z o.o. | Polityka prywatności
scroll to top