Blog

Jakie Trzeba Mieć Umiejętności, Żeby Dostać Pierwszą Pracę Jako Programista?

30 czerwca 2021
umiejetnosci-zeby-dostac-pierwsza-prace-jako-programista

Zainteresowanie pracą na stanowisku programisty stale rośnie. Szkoląc się w tym kierunku, warto wiedzieć czego potencjalny pracodawca może oczekiwać i nad czym można jeszcze popracować. Nie każdy może zostać programistą, ponieważ trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje. Oczywiście najważniejsza jest wiedza techniczna, którą się nabywa oraz analityczny umysł. Jednak istotne są też pewne cechy charakteru, a także umiejętności miękkie, które są niezbędne, aby zostać przede wszystkim dobrym programistą.

Zanim przedstawię wszystkie pożądane cechy, wyjaśnię pokrótce czym tak naprawdę programista się zajmuje. Jest to osoba, która tworzy oprogramowanie informatyczne za pomocą języka programowania, w którym się specjalizuje (może to być Java, PHP, C# itp.).
Dodatkowo programista musi zadecydować, czy chce iść w kierunku frontendu czy backendu.


...

Przeczytaj też: Frontend vs Backend

Zatem przejdźmy teraz do 10 umiejętności, które powinien posiadać programista:

1. Analityczny umysł

Myślenie analityczne składa się z połączenia kliku umiejętności: 

  • rozwiązywania złożonych problemów, 
  • kreatywności, 
  • zrozumienia poszczególnych części i tego, jaki one mają wpływ na całość danego procesu, 
  • szukania nowych rozwiązań,
  • analizowania trudnych do podjęcia decyzji,
  • wyciągania wniosków.

2. Techniczny angielski

Języków programowania jest mnóstwo, a dodatkowo każdego roku powstają nowe. Kod pisany jest najczęściej w języku angielskim, dlatego znajomość tego języka jest kluczowa. Oprócz tego wiele narzędzi, dokumentacji czy nawet kursów najczęściej jest dostępna wyłącznie w języku angielskim. Znajomość języka pozwala na sprawne posługiwanie się nowoczesnymi technologami.

3. Umiejętność zadawania pytań

Zdolność ta może wydawać się nieco oczywista, jednak w praktyce okazuje się, że wiele osób, jeśli czegoś nie wie, to boi się zadawać pytania. Może to wynikać ze strachu przed ocenianiem lub złym postrzeganiem. Jednak na początku swojej kariery jest to jak najbardziej normalne i wręcz wskazane, aby się czegoś nauczyć.
Oczywiście warto tutaj dodać, że nie można też popadać w skrajność i nie pytać o każdy drobny szczegół. Złotym środkiem jest wyważenie pomiędzy samodzielnością, a prośbą o pomoc. Otrzymując zadanie, warto najpierw spróbować podziałać samemu. Jeśli natomiast znalezienie odpowiedzi trwa zbyt długo, to należy kogoś zapytać jak znaleźć rozwiązanie.

4. Komunikatywność

Programista może kojarzyć się z osobą, która cały dzień spędza przed komputerem i nie musi z nikim rozmawiać. Co oczywiście nie jest prawdą, ponieważ zdarzają się spotkania, w których programista również uczestniczy. Komunikatywność to cecha niezbędna do pracy nie tylko w zespole, ale też we współpracy z klientem. Trzeba umieć dobrze przekazywać informacje, żeby uniknąć nieporozumień i aby praca szła sprawniej i przyjemniej dla obu stron. Zdarza się, że trzeba zaprezentować stworzony projekt, dlatego cenna będzie umiejętność opowiadania o efektach swojej pracy w zrozumiały sposób.

rozmowa-dwojki-osob

5. Umiejętność rozwiązywania problemów

Najlepiej uczymy się na własnych błędach, dlatego jeśli jest jakaś rzecz, która nie wychodzi, to nie warto się zrażać. Trzeba zacząć szukać przyczyny tego błędu oraz rozwiązania, które może go naprawić. Najważniejsze jest zrozumienie problemu i rozbicie go na części pierwsze, co ułatwia podchodzenie do bardziej złożonych zagadnień. Dodatkowo mniejsze zadania są z reguły łatwiejsze do wykonania.
Im więcej rozwiązuje się problemów, tym szybciej wyłapuje się pewne schematy, które będą powtarzać się w innych przypadkach.

6. Umiejętność pracy w zespole

Tak jak wspomniałam w poprzednim punkcie, programista powinien umieć pracować w zespole. Sercem całego projektu są programiści, jednak nie tylko oni przyczyniają się do powstania danego systemu czy aplikacji. Oprócz nich pracują też Testerzy, Analitycy, UX/UI Designerzy i oczywiście Project Manager. Każdy zajmuje się nieco innym obszarem, jednak trzeba pamiętać, że owocem tych działań jest ten sam produkt. Dlatego niezbędna jest wymiana informacji czy odpowiednie rozdzielenie zadań. Dodatkowym plusem jest fakt, że można się od siebie uczyć nowych rzeczy, jeśli zespół jest zróżnicowany pod kątem poziomu doświadczenia.

praca-w-zespole

 

7. Chęć poszerzania swojej wiedzy i otwartość na nowe wyzwania

Technologie rozwijają się w szybkim tempie, a co za tym idzie – trzeba stale nadążać za nowinkami, aby poszerzać swoje umiejętności w pracy. Z tego powodu tak istotna jest edukacja i pogłębianie swojej wiedzy. Źródeł, z których można korzystać jest wiele, np. książki, różnego typu fora, czy specjalistyczne kursy.
W tej branży często pojawiają się nowe wyzwania, dlatego trzeba być na nie otwartym i nie poddawać się, nawet jeśli rozwiązań trzeba najpierw poszukać.

8. Wiedza na temat całego procesu tworzenia oprogramowania

Programista skupia się na jednym z kilku elementów procesu powstawania systemu informatycznego, jednak warto znać wszystkie jego części. Jest to koniecznie po to, aby dobrze zrozumieć specyfikę pracy nad projektem. Na podstawie tego procesu można zrozumieć inne role w IT, np. Testerów czy Project Managerów. Dla przypomnienia proces ten składa się z: analizy, projektowania, implementacji, testów, wdrożenia i utrzymania.

9. Znajomość stosu technologicznego

Mimo, że programista często skupia się na wybranej przez siebie technologii czy warstwie, to jednak istotne jest, aby poza nimi znał też pozostałe, które są stosowane w projekcie. Warto mieć chociaż podstawową wiedzę na ten temat, ponieważ to znacznie ułatwi komunikację na przykład pomiędzy frontendowcem a backendowcem. Dodatkowo łatwiej jest wyartykułować swoje potrzeby, a drugiej osobie łatwiej jest je zrozumieć i wykonać.

jezyki-programowania

10. Zaangażowanie

Nie oszukujmy się, wiele osób wybiera ten zawód ze względu na wysokie zarobki. Jednak trzeba pamiętać, że w tej branży (zresztą jak w każdej) liczą się też pewne predyspozycje, które przytoczyłam w artykule. Jeśli nie podejdzie się do tej pracy z pasją, to zaangażowanie może zacząć gwałtownie spadać, a trzeba zaznaczyć, że jest ono niezwykle potrzebne.
Programistów na rynku pracy jest wielu, ale warto być dobrym w swoim zawodzie, aby osiągać sukcesy.

Podsumowanie

Na koniec chciałabym podkreślić, że pewne cechy charakteru można wykształcić i nad nimi pracować. Dlatego jeżeli zawód programisty jest dla kogoś spełnieniem marzeń i w tym kierunku chce się spełniać, ale pewnych cech nie wykazuje – to nie warto się zrażać. Liczą się chęci, pasja, zgłębianie wiedzy i oczywiście praktyka.

Share

Katarzyna Baron
Katarzyna Baron
Specjalista ds. Marketingu Stała bywalczyni festiwali filmowych, zagorzała czytelniczka i miłośniczka zwierząt.
Przeczytaj inne moje artykuły

logo stopka
Copyright ©2024, Evertop Sp. z o.o. | Polityka prywatności
scroll to top